reklama
kategoria: Miasto
25 lipiec 2023

Iłża: miasto przyjazne turystom z fascynującą historią

zdjęcie: Iłża: miasto przyjazne turystom z fascynującą historią / https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:I%C5%82%C5%BCa#/media/File:Alfred_Schouppe_-_Widok_I%C5%82%C5%BCy.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:I%C5%82%C5%BCa#/ media/File:Alfred_Schouppe_-_Widok_I%C5%82%C5%BCy.jpg
Iłża jest urokliwym miastem leżącym na południowym krańcu województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim, co samo w sobie zapewnia ciekawą lokalizację i łatwy dostęp z różnych stron Polski. Dla wielu podróżników, którzy szukają miejsc o bogatej historii i malowniczych krajobrazach, Iłża jest idealnym miejscem do odwiedzenia.
REKLAMA

Tego szukamy w Iłży

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Iłża praca, Iłża, pogoda Iłża, spotted Iłża, Iłża zamek.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Iłży, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Historia Iłży sięga dawnych czasów prehistorycznych, ale początek dzisiejszego miasta można odnaleźć w średniowiecznej osadzie, która powstała przy przeprawie przez rzekę Iłżankę, w pobliżu współczesnego skrzyżowania ulicy Tatarskiej i ulicy Staromiejskiej. Pierwotnie było to drewniano-ziemne umocnienie obronne, a wokół niego rozwijała się osada rzemieślniczo-kupiecka, której pozostałością jest dzisiaj "Kopiec tatarski" - grodzisko obronne. Już w XII wieku wzniesiono tam kościół chrześcijański.

Prawdopodobnie od samego początku osada należała do dóbr biskupów krakowskich i już za czasów biskupa Iwo Odrowąża (pełnił tę funkcję w latach 1218-1229) wytworzyły się silne związki Iłży z Małopolską.

Pierwsze pisemne wzmianki o Iłży pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, wtedy to była znaczącym ośrodkiem i prawdopodobnie posiadała prawa miejskie.

W 1241 i 1260 r. miasto zostało zniszczone przez najazdy tatarskie, co spowodowało konieczność budowy nowego obiektu obronnego. Na ten cel wybrano wzgórze wysoko ponad gościńcem, na południe od dotychczasowej osady, gdzie wcześniej stał drewniany dwór. To miejsce dzięki walorom obronnym stało się punktem wyjścia dla nowej osady handlowej. Lokowano ją na prawie niemieckim (magdeburskim) i wytyczono kwadratowy rynek z prostopadle od niego biegnącymi ulicami. Wzniesiono także kościół na północno-zachodnim krańcu rynku. Miasto otoczono murem z czterema bramami w XVI wieku.

Mieszkańcy płacili podatki na rzecz biskupów krakowskich za korzystanie z domów, a także za rzemiosło i handel. W 1413 r. Władysław Jagiełło potwierdził przywileje, które umożliwiały organizację dwóch jarmarków (8 maja na św. Stanisława i 15 sierpnia na Matki Boskiej Zielnej) oraz targów w każdy poniedziałek.

W XV wieku dzięki miejscowym rudom żelaza i taniego opału z pobliskich lasów zaczęły powstawać kuźnie (zakłady hutnicze), a na bazie ich wyrobów rozwinęło się rzemiosło metalowe. Wokół rzeki Iłżanki pojawiły się młyny do mielenia zbóż zwożonych z okolicznych wsi. Iłża była również znana w Europie ze swojego wyśmienitego piwa, które było eksportowane do innych miast należących do biskupów krakowskich, jak Kraków, Lublin, Wrocław, Lwów, a nawet do krajów takich jak Czechy, Litwa, Białoruś czy Szwecja.

Iłża była także starożytnym centrum sztuki garncarskiej. Już w XIII wieku znane były w Europie wyroby garncarzy z Iłży. Historia tego rzemiosła była związana z historią samego miasta, razem z nim rozkwitała i upadała. Szczytowy okres garncarstwa przypadał na koniec XVI i pierwszą połowę XVII wieku. Wyrób garncarski z Iłży był ceniony i znajdował nabywców w wielu miastach Polski, a nawet poza granicami kraju.

Dzięki rozwiniętemu rzemiosłu, mieszczanie mieli znaczne dochody, co przyczyniło się do rozkwitu miasta. Wskazują na to murowane domy, brukowane ulice i okazały ratusz, który przypominał krakowskie Sukiennice. Iłża była jednym z nielicznych miast, które miało kanalizację i wodociągi. Od 1529 r. funkcjonowała tu także łaźnia miejska, a siedem razy do roku odbywały się duże jarmarki.

W połowie XVII wieku, podczas wojen szwedzkich, miasto zostało zniszczone i nigdy już nie powróciło do swojej dawnej świetności. Po trzecim rozbiorze Polski Iłża znalazła się pod panowaniem austriackim do roku 1809. Odbudowa nastąpiła w okresie Królestwa Polskiego, kiedy Iłża stała się częścią Zagłębia Przemysłowego. W 1823 r. uruchomiono tam Fabrykę Naczyń Fajansowych, jednak rozwój został przerwany przez powstanie listopadowe. Również powstanie styczniowe nie oszczędziło miasta. W 1869 r. straciło ono prawa miejskie. W czasie I wojny światowej Iłża i okolice doświadczyły licznych trudności. Dopiero w 1964 r. miasto odzyskało status miejski.

Podczas II wojny światowej, miasto i jego żydowska społeczność doświadczyły zagłady, a także aktywnie działający tu członkowie ruchu oporu ponieśli śmierć. Dziś Iłża zawdzięcza swój obecny wygląd powojennemu rozwojowi i inwestycjom, które zostały podjęte przez mieszkańców i władze miejskie.

Sięgnij po więcej informacji, które oferuje Twoje Miasto!

Fakty
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Iłża
10.2°C
wschód słońca: 06:08
zachód słońca: 19:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iłży

kiedy
2025-04-04 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Turystyki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-05 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Turystyki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Turystyki w...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-26 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Turystyki w...
wstęp biletowany