30 marzec 2024

Bezpieczniej na Babiej Górze; zmalało zagrożenie lawinowe

zdjęcie: Bezpieczniej na Babiej Górze; zmalało zagrożenie lawinowe / pixabay/4254821
Beskidzcy goprowcy obniżyli do pierwszego stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Jak podali, zagrożenie, że zejdzie lawina, jest obecnie niskie. Dotychczas obowiązywał tam wyższy, drugi stopień.
REKLAMA

"Niskie zagrożenie lawinowe występuje tylko na bardzo stromych stokach. Dotyczy to głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu po północnej stronie masywu, tam, gdzie zostały odłożone większe ilości śniegu. Występuje duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej. Im wyżej, tym jest go więcej" – zakomunikowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Ratownicy podali, że stała pokrywa śnieżna występuje od poziomu 1150 m n.p.m. W partiach szczytowych Babiej Góry wynosi ona 120 cm. Lokalnie występuje znaczne oblodzenie.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iłża
6°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iłży