reklama
kategoria: Kraj
19 grudzień 2024

Wojewoda śląski wydał decyzję lokalizacyjną dla linii 400 kV Trębaczew – Rokitnica

zdjęcie: Wojewoda śląski wydał decyzję lokalizacyjną dla linii 400 kV Trębaczew – Rokitnica / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda Śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej: budowy linii 400 kV relacji Trębaczew – Rokitnica - przekazał w czwartek wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki.
REKLAMA

Jak napisano w komunikacie urzędu, decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA.

Urząd wojewódzki zaznaczył, że budowa linii kV relacji Trębaczew – nacięcie linii Joachimów (Rokitnica) – Wielopole ma charakter strategiczny z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym poprawy bezpieczeństwa i wydajności pracy elektroenergetycznej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej w południowo-zachodniej Polsce, szczególnie w woj. śląskim i opolskim.

W komunikacie uściślono, że celem projektowanej linii jest dostosowanie układu sieci przesyłowej w południowej części kraju do nowych uwarunkowań systemowych w perspektywie długoterminowej.

Projektowana napowietrzna sieć elektroenergetyczna ma składać się z odcinka napowietrznej dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV o łącznej długości ok. 110 km, która połączy stację Trębaczew w pobliżu elektrowni Bełchatów z nową stacją Rokitnica w Zabrzu.

W woj. śląskim nowa linia pobiegnie przez pięć powiatów (kłobucki, lubliniecki, tarnogórski, gliwicki oraz miasto Zabrze) - teren ogółem 11 gmin. W woj. opolskim trasa linii przebiega przez dwa powiaty (oleski i strzelecki) - teren trzech gmin.

Decyzję środowiskową dla linii PSE uzyskały w maju br. Według wcześniejszych informacji operatora, kolejnym krokiem do rozpoczęcia inwestycji będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Zakończenie realizacji jest planowane na 2028 r.

PSE wskazuje, że inwestycja jest częścią programu przebudowy najdłuższego ciągu liniowego 400 kV w Polsce, biegnącego od Zgorzelca (SE Mikułowa) do Częstochowy (SE Joachimów).

Tworzące ten układ linie zostały wybudowane w latach 60. ub. wieku i wymagają: zastąpienia nowszą infrastrukturą oraz zmiany układu sieciowego. Częścią tego zadania są m.in. ukończone nowe linie 400 kV Mikułowa – Czarna i Czarna – Pasikurowice oraz finalizowana linia 400 kV Mikułowa – Świebodzice.

W marcu br. PSE ogłosiły projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Projekt zakłada m.in. powstanie 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa do 2034 r. Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ok. 64 mld zł do 2034 r.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iłża
0.7°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:35
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iłży

kiedy
2025-03-07 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Turystyki w...
wstęp biletowany