29 marzec 2024

Polska gospodarka wraca do grona najszybciej rosnących państw UE

zdjęcie: Polska gospodarka wraca do grona najszybciej rosnących państw UE / pixabay/1863880
Wzrost rentowności obligacji to jeden z sygnałów, że polska gospodarka wraca do grona najszybciej rosnących państw UE - ocenił w piątek w Krośnie minister finansów Andrzej Domański.
REKLAMA

Domański w piątek przebywał z wizytą w Krośnie na Podkarpaciu. Na konferencji prasowej odniósł się m.in. do wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

Podkreślił, że przyczyn tego stanu jest kilka. „Są mniejsze oczekiwania na cięcie stóp w Stanach Zjednoczonych czy strefie euro. To powoduje, że rentowność obligacji wszędzie wzrosła, też w Polsce. Mnie osobiście cieszy też, że złoty jest stabilny i giełda idzie do góry. Mamy bardzo dobre odczyty z polskiej gospodarki. Dzisiaj mamy najniższy odczyt inflacji od 5 lat. Widać, że dynamika cen bardzo mocno spadła” – powiedział minister.

Zdaniem Domańskiego to wszystko sprawia, że polska gospodarka wraca tam, gdzie jej miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących państw Unii Europejskiej.

Przypomniał, że w 2023 r. polska gospodarka „praktycznie nie rosła”. „Był wzrost w okolicy zera. A prognozujemy, że 2024 roku polska gospodarka będzie rosła w tempie 3 proc. A w 2025 r. jeszcze przyśpieszy. Widać, że gospodarka się rozkręca” – stwierdził.

Domański podkreślił, że będzie starał się, aby gospodarka w większej mierze opierała się na inwestycjach niż konsumpcji.

„Dla mnie jako ministra finansów jest ważne, aby ten wzrost gospodarczy był wzrostem zrównoważonym, opartym w większej mierze na inwestycjach, a nie - jak dziś - na konsumpcji. Chciałbym, aby inwestycji w polskiej gospodarce było zdecydowanie więcej” – powiedział.

W ocenie Domańskiego, aby tych inwestycji było więcej, potrzeba „uruchomić kapitał prywatny”. Dodał, że spotyka się z przedsiębiorcami i zapewnia ich, że prawo będzie stabilne, a to, według niego, był jeden z głównych powodów, że przedsiębiorcy do tej pory bali się inwestować. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Iłża
6.8°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Iłży